Kādas ir tēvu tiesības Latvijā?
22 augusts, 2023
Latvijā abi vecāki vienādi īsteno vecāku tiesības un pienākumus. Ja runa ir par vecāku strīdu izšķiršanu tiesā, tiesnesim bieži vien būtu jālemj par a) aizgādības tiesībām un b) saskarsmes tiesībām. Šajā rakstā aplūkosim, kas ir aizgādības un saskarsmes tiesības Latvijas likuma izpratnē.
Aizgādības tiesības
Saskaņā ar Latvijas likumu aizgādnība ir vecāku tiesību un pienākumu kopums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Aizgādību var īstenot abi vecāki kopīgi vai tikai viens no viņiem atsevišķi.
Likums nosaka, ka vecākiem ir jāturpina kopīgi īstenot aizgādības tiesības pat tad, ja viņi nedzīvo kopā vai šķiras. Tāpēc tēvam saskaņā ar likumu ir tādas pašas aizgādības tiesības. Likumā lietotā aizgādības tiesību definīcija ir jāsaprot plašākā nozīmē. To nedrīkst ierobežot līdz tikai fiziskai aprūpei par bērnu, kad tēvs pavada laiku kopā ar savu bērnu. Aizgādības tiesību īstenošana nozīmē līdzdalību lēmumu pieņemšanā par bērnu aprūpi, veselību, aizsardzību, audzināšanu un citiem jautājumiem, kas skar bērnu. Tāpēc pat tad, ja tēvs dzīvo citā valstī, viņš joprojām var izmantot aizgādības tiesības, un otrs vecāks ar viņu konsultējas visos svarīgos ar viņa bērnu saistītos jautājumos, piemēram, par medicīnisko aprūpi, dzīvesvietas valsts maiņu, izglītību, pārmaiņām, skolu, ārpusskolas aktivitātēm utt.
Tomēr aizgādības tiesības var ierobežot vai nu ar vecāku savstarpēju vienošanos, vai ar tiesas rīkojumu. Dažos gadījumos tiesnesis var nolemt, ka bērna interesēs ir noteikt, ka vienam no vecākiem ir atsevišķa (vienīgā) aizgādība. Lai gan saskaņā ar tiesu praksi atsevišķas (vienīgās) aizgādības nodibināšana vienam no vecākiem neizraisa aizgādības tiesību atņemšanu otram vecākam, tomēr pēdējā gadījumā aizgādības tiesības tiek būtiski samazinātas. Atsevišķa aizgādība nozīmē, ka vecāks, kurš to īsteno, var pieņemt svarīgus lēmumus neatkarīgi un atteikties no otra vecāka viedokļa. Vairāki iemesli medz izraisīt nolēmumu ar kuru tiek apmierināta viena no vecāka atsevišķa aizgādības prasība, bet otra vecāka neieinteresētība un iesaistīšanās bērna dzīvē var būt viens no šiem iemesliem, īpaši, ja tiesa konstatē, ka tas var kaitēt bērna interesēm. Šādos gadījumos tiesnesis var atzīt, ka bērna interesēs ir atsevišķa aizgādības noteikšana vienam vecākam, lai viņš varētu pieņemt nepieciešamos lēmumus bez nepieciešamības konsultēties ar otru vecāku.
Bet tajos gadījumos, kad starp vecākiem nav rakstiskas vienošanās par atsevišķu aizgādību un nav tiesas nolēmuma par atsevišķu aizgādību, vecākiem ir vienādas aizgādības tiesības.
Saskarsmes tiesības
Saskarsmes tiesības — saziņas tiesības un apmeklējuma tiesības — nozīmē, kā, kad un cik bieži vecāks, kurš dzīvo atsevišķi no bērna, var redzēt un pavadīt laiku ar savu bērnu. Saskaņā ar Latvijas likumu bērnam ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešu kontaktu ar jebkuru no vecākiem. Katram no vecākiem ir pienākums un tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar bērnu. Tas attiecas arī uz gadījumiem, kad bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem. Vecākam, kurš nedzīvo kopā ar bērnu, ir tiesības saņemt informāciju par bērnu, īpaši informāciju par bērna attīstību, veselību, izglītības progresu, interesēm un sadzīves vidi.
Vienkārši sakot, saskarsmes tiesības tiek piešķirtas vecākam, ar kuru bērns nedzīvo. Piemēram, ja bērna māte kāda iemesla dēļ aizliedz tēvam tikties vai sazināties ar savu bērnu, tēvs saskarsmes tiesību aizsardzību vēršas tiesā. Satiksmes tiesības parasti piešķir tiesa kā tikšanās grafiku, kura laikā tēvam ir iespēja kopā ar bērnu pavadīt laiku.
Augstākā tiesa nesen lēma ka gadījumos, kad vecāki dzīvo atsevišķi vai šķirti, no bērna šķirti dzīvojošajam vecākam ir jānodrošina iespēja sazināties ar bērnu tādā apjomā, kas kvantitatīvi un kvalitatīvi ir salīdzināms ar otra vecāka iespējām. Tāpat Augstākā tiesa bija atzinusi, ka lietā, kurā nepieciešams noteikt apmeklējumu grafiku, vecāku, kurš dzīvo šķirti no bērniem, nevajadzētu nostādīt neizdevīgā stāvoklī salīdzinājumā ar otru vecāku. Būtiski un atbilstoši bērnu interesēm ir nodrošināt pēc iespējas vienlīdzīgu iespēju abiem vecākiem iesaistīties bērna dzīvē un kopā pavadīt laiku.
Iesniedziet savus jautājumus
Ģimenes tiesības ir viena no galvenajām mūsu kompetences jomām.
Ja esat iesūdzēti tiesā un jums ir nepieciešama aizgādības tiesību aizsardzība Latvijas tiesā vai ja vēlaties īstenot savas saskarsmes tiesības tiesas ceļā, lūdzu, sazinieties ar mūsu firmu, izmantojot zemāk esošo kontaktformu vai pa e-pastu.
Kontaktu forma
Visi lauki ir obligāti aizpildīšanai

Paldies! Jūsu jautājums ir saņemts. Mēs ar jums sazināsimies tuvākajā laikā.

Iesniedzot jautājumu radās problēma. Lūdzu, mēģiniet vēlreiz!